niedziela, 7 marca 2010

e. e. cummings "ptaki("


Urodził się jako Edward Estlin Cummings w 1894 roku w Cambridge w stanie Massachusetts, aczkolwiek pod swoim dziełem podpisał się jako e. e. cummings. Jego debiut poetycki, tom Tulips and Chimneys, ukazał się w 1923 roku, zaraz po tym jak autor na niemal na stałe osiadł się w Nowym Jorku, a kolejne książki pozwoliły mu stać się czołową postacią literackiej awangardy Stanów Zjednoczonych. cummnigs był innowatorem w zakresie typografii, niekonwencjonalnego użycia znaków przestankowych, czy wykorzystywania i nie-wykorzystywania dużych liter. I mimo, że zmarł w 1962 roku, do dziś wcale niewielu poetów miało odwagę choćby podejść pod granice, które on stale przekraczał. Na naszym podwórku widzę tylko Białoszewskiego.
Puszczam wiersz z tomu No Thanks z 1935 roku. Jego oryginalny incipit brzmi birds(.


ptaki(
spójrz, wyna
lazcy powietrza
U
)żytkownicy

be
zmiA(
ru
z
zm
zmi(
zmie

rzchu.Sta) popatrz
tylko
(ją się
duszą;
&:i

i
c)h

o
sy
(
oto
ot
o

Stanisław Barańczak

5 komentarzy:

 1. Ten wiersz zburzył moje postrzeganie poezji, przyjemna łamigłówka :) Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiersz cummingsa 'i carry your heart with me' (a raczej jego fragment) pojawił się w filmie "Candy", recytowany przez Heatha Ledgera do Abbie Cornish (tak też jego poezje poznałam). Taka tam ciekawostka:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Też uwielbiam! :D
  "i carry your heart..." to taki cummingsowski hicior. Szkoda tylko, że ani Barańczak, ani Sommer tego nie przetłumaczyli na polski. Przynajmniej nic o tym nie wiem. Niestety, filmu nie widziałem :(.

  Miło mi również, że za pośrednictwem tegoż bloga cummings mógł zburzyć czyjeś postrzeganie poezji :D. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy układ graficzny ma naśladować lecące klucze ptaków?

  OdpowiedzUsuń