niedziela, 31 stycznia 2010

Nick Cave "The Rider Song"


Przyznam się, że zacząłem interesować się poezją poprzez zamiłowanie do muzyki. Te dwie dziedziny sztuki mają ze sobą dużo więcej wspólnego, niż niektórym mogłoby się wydawać. Wszak starożytni poezji nie czytali i nie recytowali, lecz śpiewali i słuchali. Dziś teksty wszelkich utworów muzycznych, piosenek, co do tego nie ma wątpliwości, to wszystko są wiersze. Choć już nie zawsze poezja.
Jednym z moich ulubionych poetów wśród muzyków jest Nick Cave (ur. 1957). Ten Australijczyk od początku pisał z myślą o swoich piosenkach. Okazyjnie zdarzyło mu się wydać dwie powieści, jednak to właśnie w sztuce wiersza okazał się być wybitny(choć wspomniane dwie książki są bardzo dobre). Dziś puszczam liryk Cave'a do "The Rider Song" ze ścieżki dźwiękowej westernu "The Proposition" (2005) w reżyserii Johna Hillcoata, napisanej razem z Warrenem Ellisem. Puszczam w oryginale, bo nikt sensownie jeszcze tego nie przetłumaczył na język polski. Ja się nie podejmuję, na rymach bym się wyłożył.
THE RIDER SONG

'When?' said the moon to the stars in the sky
'Soon' said the wind that followed them all

'Who?' said the cloud that started to cry
'Me' said the rider as dry as a bone

'How?' said the sun that melted the ground
and 'Why?' said the river that refused to run

and 'Where?' said the thunder without a sound
'Here' said the rider and took up his gun

'No' said the stars to the moon in the sky
'No' said the trees that started to moan

'No' said the dust that blunted its eyes
'Yes' said the rider as white as a bone

'No' said the moon that rose from his sleep
'No' said the cry of the dying sun

'No' said the planet as it started to weep
'Yes' said the rider and laid down his gun

4 komentarze:

 1. Dziękuję za te dźwięki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za komentarz:)
  Nick Cave oraz Warren Ellis wydali teraz nowy album, ponownie soundtrack do filmu Hillcoata, tym razem jednak chodzi o ekranizację powieśći Cormana McCarthy'ego, "The Road". Film niedługo wchodzi do kin, a płytę można już od jakiegoś czasu kupić. Polecam serdecznie, bo to naprawdę świetna muzyka, choć nie uświadczymy tam już tekstów Cave'a, ani jego wokalu. Po te ostatnie proszę sięgnąc oczywiście do albumów sygnowanych przez Nick Cave & The Bad Seeds, acz to trochę inne klimaty.
  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam Nicka Cave`a; można też posłuchać jego utworów po polsku – wiem, wiem, niektórzy uznają to za profanację, ale nie w tym przypadku – Basia Raduszkiewicz potrafi je interpretować w sposób niezwykły, oryginalny; ja w każdym razie jestem pod wrażeniem. Pozdrawiam. Jola

  OdpowiedzUsuń
 4. Żadna profanacja! Dobry przekład zawsze w cenie;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń